Event: Ukraine and the Future of the EU [in Polish]

Visegrad Insight Event, Lublin, Poland

21 June 2022

Join us in Lublin, Poland, on 24 June to witness the opening of a very special mural related to Ukraine and the Future of the EU and participate in a political discussion.

Speakers: MEP Krzysztof Hetman, Senator Jacek Bury, Wojciech Przybylski, Tetiana Poliak-Grujić and Krzysztof Stanowski.

The event was held in Polish – you can see it at our Facebook.

Photos  are available here:

Fot. Bartek Żurawski

Zapraszamy do wzięcia udziału w debacie “Ukraina i Przyszłość Unii Europejskiej”, którą wraz partnerami z Unii Europejskich Federalistów oraz przy wsparciu Parlamentu Europejskiego organizujemy w dn. 24 czerwca o godz. 14:15 w Lublinie w sali konferencyjnej hotelu WIENIAWSKI.

Gośćmi dyskusji będą Europoseł Krzysztof Hetman, Senator Jacek Bury, Tetyana Poliak-Grujić, szefowa projektów Partnerstwa Wschodniego w Visegrad Insight, Krzysztof Stanowski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Miasta Lublin, a rozmowę poprowadzi Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight i prezes Fundacji Res Publica.

Pandemia Covid-19 i agresja Putina na Ukrainę zapoczątkowały nową erę w Europie. Wymaga to bardziej proaktywnych działań europejskich w różnych obszarach polityki, takich jak między innymi zdrowie, ożywienie gospodarcze i społeczne, polityka zagraniczna, obrona i bezpieczeństwo, energia i migracja.

W tym kontekście Konferencja w sprawie przyszłości Europy (CoFoE), proces, w ramach którego obywatele Europy mieli możliwość debaty na temat wyzwań i priorytetów Europy, nabiera jeszcze większego znaczenia.

W naszym wydarzeniu skupimy się na reakcji Unii Europejskiej na wojnę w Ukrainie, a także na wkładzie centralnych i wschodnich państw członkowskich UE w Konferencję o Przyszłości Europy. Omówimy również dalsze kroki i rolę społeczeństwa obywatelskiego, obywateli i lokalnych przedstawicieli, aby nadal pomagać i okazywać solidarność Ukrainie.

Okazją do debaty jest odsłonięcie muralu (godz. 13:45) przy ul. Jasnej 3 w Lublinie poświęconego przyszłości Europy, który namalowany został przez ukraińskiego artystę: WAONE (https://www.waone.net/murals-1 ) i będzie jedynym z serii murali przygotowywanych w projekcie “Make Europe Bloom” w kilkunastu miastach Europy we współpracy z Parlamentem Europejskim. Mural w Lublinie z tej serii będzie wyjątkowy, bo przygotowany przez ukraińskiego artystę i odsłonięty niemal równolegle ogłoszeniem przez Radę Europejską decyzji o statusie kandydata dla Ukrainy i Mołdawii. Mural odnosi się do bieżących wydarzeń i jest sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę. Powstaje dokładnie w miejscu, w którym 10 lat temu, podczas ukraińskiej edycji Nocy Kultury w Lublinie Waone namalował swoje poprzednie dzieło. Dokładnie po 10 latach Waone wraca do Lublina, aby w tym samym miejscu, ponownie pod opieką Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej stworzyć nowe dzieło, które nawiązuje do aktualnych okoliczności.

REJESTRACJA:

Newsletter

Weekly updates with our latest articles and the editorial commentary.